Aktuality

Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2019

Ve dnech od 17. 10. do 21. 10. 2022 pořádal ÚPT AV ČR již tradičně vzdělávací kurz pod názvem Podzimní škola elektronové mikroskopie 2022.  Kurz byl pětidenní a určený především pro postgraduální studenty a mladé vědecké pracovníky působící v oboru elektronové mikroskopie nebo využívající elektronový mikroskop při své práci.

Letošní, již X. ročník školy byl podporován z projektu Strategie AV21, program „Průlomové technologie budoucnosti – senzorika, digitalizace, umělá inteligence a kvantové technologie“.

Akce se konala pod Záštitou předsedkyně Akademie věd České republiky prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc.

logoAVCR

Akce se konala pod Záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

logo_brno_cervene_bez_pozadi

Veškeré informace o Podzimní škole elektronové mikroskopie 2022 jsou uveřejněny na https://www.microscopyschool.eu/.

 

Unikátní výstava

Od 10.6.2022

Zveme Vás na výstavu sbírky fotografií vzniklých ve spolupráci vědců Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Biofyzikálního ústavu AV ČR v Brně.

KDE: vestibul a chodby Biofyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i., Královopolská 135, Brno

KDY: od 10.6.2022

Vstup ZDARMA

Výstava

Titulní strana Geophysical Research Letter

11.4.2022

Na jaře letošního roku vyšlo vydání odborného časopisu Geophysical Research Letters na jehož titulní straně je obrázek vytvořený skupinou Environmentální elektronové mikroskopie.

Titulní strana GRL

Online přednáška – Mikroskopické dny

25.5.2021    Mikroskopické dny

Dne 25.5.2021 se v rámci Mikroskopických dnů uskutečnila online přednáška na téma Pokročilá environmentální rastrovací elektronová mikroskopie nové generace vedená doc. Ing. et Ing. Vilémem Nedělou Ph.D.

Online přednáška

Vědci z Brna a Bratislavy vyvinuli novou zobrazovací metodu

29.7.2020    ČRo

Vědci z Brna a Bratislavy vyvinuli novou zobrazovací metodu, která umožňuje sledovat v elektronovém mikroskopu živé buňky.

URL|Vědci z Brna a Bratislavy vyvinuli novou zobrazovací metodu

Čas| od 8:25:13

Brněnští vědci představili unikátní elektronový mikroskop, který umí zobrazit kapsule s živými buňkami

28.6.2020   ČRo Plus

Vědci z Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR, v. v. i. spolu se svými slovenskými kolegy, představili novou metodu, která posunuje hranice možností environmentální rastrovací elektronové mikroskopie při výzkumu a vývoji velice citlivých vzorků v přirozeném stavu.

URL|Brněnští vědci představili unikátní elektronový mikroskop, který umí zobrazit kapsule s živými buňkami

Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami pro výzkum nových antivirotik!

28.6.2020    ČRo Plus

Pomocí složitých výpočtů a celé řady experimentů dokázali vědci nastavit svůj speciálně upravený RM mikroskop tak, aby mohli ty nejcitlivější vzorky pozorovat v jejich přirozeném stavu a získat tak přesné, ničím neovlivněné výsledky. Tím se vědci ze skupiny environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky Akademie věd spolu se svými kolegy, se kterými na výzkumu spolupracovali, dostávají na světovou špičku v oboru. Téma posluchačům přiblížil vedoucí týmu Vilém Neděla.

Download: ZÁZNAM ČRo Plus

Unikátní elektronový mikroskop z Brna pro výzkum nových antivirotik

26.6.2020    chemagazin.cz

Vědci z Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR, v. v. i. spolu se svými slovenskými kolegy, představili novou metodu, která posunuje hranice možností environmentální rastrovací elektronové mikroskopie při výzkumu a vývoji velice citlivých vzorků v přirozeném stavu. Tato metoda může být využita například pro vývoj nových léčiv.

URL|Unikátní elektronový mikroskop z Brna pro výzkum nových antivirotik

Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami

26.6.2020    sciencemag.cz

Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, spolu se svými slovenskými kolegy, představili novou metodu, která posunuje hranice možností environmentální rastrovací elektronové mikroskopie při výzkumu a vývoji velice citlivých vzorků v přirozeném stavu. Tato metoda může být využita například pro vývoj nových léčiv.

URL|Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami

Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami pro výzkum nových antivirotik!

26.6.2020    AV ČR

Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami, pro výzkum nových antivirotik! Jako jediný a první na světě.

URL|Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami pro výzkum nových antivirotik!

Vědci našli nové možnosti využití elektronových mikroskopů

25.6.2020    ČRo Plus

Metoda může najít uplatnění například při vývoji nových léčiv. V klasickém rastrovacím elektronovém mikroskopu se tlak plynů blíží tlaku ve vesmíru, takže některé vzorky nebylo možné pozorovat bez úprav.

URL|Vědci našli nové možnosti využití elektronových mikroskopů

Čas| od 7:54:43

Dny elektronové mikroskopie 2020

Ve dnech 11.3. – 15.3.2020. se opět uskuteční Dny elektronové mikroskopie, které umožní návštěvníkům exkurzi do laboratorních prostor v oddělení Elektronové mikroskopie ÚPT.

Gardénie s popisky FULL JPEG

URL|Dny elektronové mikroskopie 2020

Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2019

Ve dnech 14.10. – 18.10.2019. se po dvou letech opět uskutečnil pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi s názvem Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2019, který organizovala skupina environmentální elektronové mikroskopie ve spolupráci s oddělením elektronové mikroskopie ÚPT.

URL|Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2019

Unikátní detektor elektronů pomohl odhalit nové živočišné druhy

31.10.2018    Studio 6  (ČT1)

Unikátní detektor elektronů pomohl odhalit nové živočišné druhy.

URL|Unikátní detektor elektronů

Akademie věd České republiky

1.7.2018

V Ústavu přístrojové techniky AV ČR dokážou přizpůsobit elektronový mikroskop vědcům na míru, třeba pro zkoumání tzv. ledových květů.

Světově unikátní detektor elektronů

27.4.2018     Studio 6  (ČT1)

Barbora Měchurová

Brněnští vědci vyvrátili dosavadní hypotézu, že přírodní útvary, takzvané ledové květy, ničí ozonovou vrstvu. „K těmto závěrům doposud nikdo nedošel, protože v našich mikroskopech umíme napodobit prostředí a také vzorky přímo při vlivu prostředí pozorovat,” řekl HN vedoucí projektu Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

URL|Studio 6 – Světově unikátní detektor elektronů

Výzkum ledových květů pomůže při vývoji nových léků

18.1.2018     ČESKÝ ROZHLAS

Tým brněnských vědců experimentálně vyvrátil hypotézu, že takzvané ledové květy přispívají k vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech.

URL|Výzkum ledových květů pomůže při vývoji nových léků

Ledové květy za ozonové díry nemůžou. Špatné pověsti je zbavili brněnští vědci

8.1.2018     ČT24

Tým brněnských vědců pomocí speciálně upraveného elektronového mikroskopu zkoumal takzvané ledové květy. Výsledky vyvrací hypotézu, že ledové květy mají podíl na vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech a tím také na ničení ozonové vrstvy.

URL|Ledové květy za ozonové díry nemůžou

PF2018

Skupina environmentální elektronové mikroskopie Vám všem přeje vše nejlepší v roce 2018.

PF2018

Věda fotogenická 2017

Skupina environmentální elektronové mikroskopie se zúčastnila soutěže “Věda fotogenická” pro zaměstnance Akademie věd ČR a jejích pracovišť a naše fotografie roztoče v EREM postoupila do semifinále. Galerie fotografií je zveřejněna na webových stránkách fotosoutěže.

URL|Galerie soutěže

Roztoč v EREM

 Roztoč v EREM

 

Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017

Ve dnech 23.10. – 27.10.2017. se po dvou letech opět uskutečnil pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi s názvem Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017, který organizovala skupina environmentální elektronové mikroskopie ve spolupráci s oddělením elektronové mikroskopie ÚPT.

URL|Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017

Dny elektronové mikroskopie 2017

Ve dnech 15.5. – 21.5.2017 se v Brně uskutečnil první ročník akce Dny elektronové mikroskopie, která měla za cíl představit úžasný obor elektronové mikroskopie. Akce byla koordinována statutárním městem Brnem, které ve spolupráci se skupinou environmentální elektronové mikroskopie, oddělením elektronové mikroskopie ÚPT a dalšími partnery připravilo bohatý program tvořený přednáškami, exkurzemi do unikátních prostor akademických ústavů a místních firem vyrábějících elektronové mikroskopy, projekcí filmů na hvězdárně, výstavou a speciálními programy pro rodiny s dětmi.

URL|http://dem.brno.cz/

DEM QUANTA 1 DEM QUANTA 2

 

Japonsko ocenilo brněnské vědce

Kenbikyo

Tým brněnských vědců ze skupiny Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR vedený Ing. et Ing. Vilémem Nedělou, Ph.D, získal prestižní cenu Japonské mikroskopické společnosti.

Hlavní cena nesoucí název Wabunshisyo je udělována zvláště excelentním článkům uveřejněným v odborném časopise Kenbikyo. Tým Viléma Neděly ji získal za článek s názvem New environmental scanning electron microscope and observation of live nature (Nový environmentální rastrovací elektronový mikroskop a pozorování živých organizmů).

URL|Japonsko ocenilo brněnské vědce

 

Seminář na katedře experimentální biologie rostlin PřF UK

Dne 15.3.2016 se na Katedře experimentální biologie rostlin PřF UK v Praze uskutečnil seminář na téma: Environmentální rastrovací elektronová mikroskopie jinak – unikátní technologie a metody pro výzkum nano-reality.

Seminář

Pozvánka na seminář (PDF)

 

Otevření nové laboratoře EREM

Dne 8.12.2015 byla otevřena nová laboratoř s unikátním elektronovým mikroskopem, který posouvá dosavadní hranice pozorování obtížně zobrazitelných vzorků.

Česká televize

Česká televize o otevření nové laboratoře (odkaz na video)

Čas| 4:35

 

Podzimní škola “Základy elektronové mikroskopie” 2015

Ve dnech 19.10. – 23.10.2015. se opět po dvou letech uskutečnil pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi s názvem Podzimní škola “Základy elektronové mikroskopie” 2015, který zorganizovala skupina environmentální elektronové mikroskopie ve spolupráci s oddělením elektronové mikroskopie ÚPT.

Fotografie z kurzu

img_2433

 

img_2423

img_2469

Česká televize o Podzimní škole elektronové mikroskopie (odkaz na video)

Odkaz na stránku Podzimní školy “Základy elektronové mikroskopie” 2015

 

Workshop of Interesting Topics of SEM and ESEM

26–31 August 2014

WMI (1)

WMI (3)

WMI (2)

Sborník ke stažení

sbornik workshop

 

Fotografie z workshopu ke stažení

Originální velikost (881MB):

http://uloz.to/xVKDsuSq/photos-workshop-mikulov-26-8-31-8-2014-zip

Zmenšená velikost (58MB):

http://ulozto.cz/xC65NQhn/photos-workshop-mikulov-26-8-31-8-2014-small-size-zip

Heslo: mikulov