Aktuality

Unikátní detektor elektronů pomohl odhalit nové živočišné druhy

31.10.2018    Studio 6  (ČT1)

Unikátní detektor elektronů pomohl odhalit nové živočišné druhy.

URL|Unikátní detektor elektronů

Akademie věd České republiky

1.7.2018

V Ústavu přístrojové techniky AV ČR dokážou přizpůsobit elektronový mikroskop vědcům na míru, třeba pro zkoumání tzv. ledových květů.

Světově unikátní detektor elektronů

27.4.2018     Studio 6  (ČT1)

Barbora Měchurová

Brněnští vědci vyvrátili dosavadní hypotézu, že přírodní útvary, takzvané ledové květy, ničí ozonovou vrstvu. „K těmto závěrům doposud nikdo nedošel, protože v našich mikroskopech umíme napodobit prostředí a také vzorky přímo při vlivu prostředí pozorovat,” řekl HN vedoucí projektu Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

URL|Studio 6 – Světově unikátní detektor elektronů

Výzkum ledových květů pomůže při vývoji nových léků

18.1.2018     ČESKÝ ROZHLAS

Tým brněnských vědců experimentálně vyvrátil hypotézu, že takzvané ledové květy přispívají k vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech.

URL|Výzkum ledových květů pomůže při vývoji nových léků

Ledové květy za ozonové díry nemůžou. Špatné pověsti je zbavili brněnští vědci

8.1.2018     ČT24

Tým brněnských vědců pomocí speciálně upraveného elektronového mikroskopu zkoumal takzvané ledové květy. Výsledky vyvrací hypotézu, že ledové květy mají podíl na vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech a tím také na ničení ozonové vrstvy.

URL|Ledové květy za ozonové díry nemůžou

PF2018

Skupina environmentální elektronové mikroskopie Vám všem přeje vše nejlepší v roce 2018.

PF2018

Věda fotogenická 2017

Skupina environmentální elektronové mikroskopie se zúčastnila soutěže “Věda fotogenická” pro zaměstnance Akademie věd ČR a jejích pracovišť a naše fotografie roztoče v EREM postoupila do semifinále. Galerie fotografií je zveřejněna na webových stránkách fotosoutěže.

URL|Galerie soutěže

Roztoč v EREM

 Roztoč v EREM

 

Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017

Ve dnech 23.10. – 27.10.2017. se po dvou letech opět uskutečnil pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi s názvem Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017, který organizovala skupina environmentální elektronové mikroskopie ve spolupráci s oddělením elektronové mikroskopie ÚPT.

URL|Podzimní škola základů elektronové mikroskopie 2017

Dny elektronové mikroskopie 2017

Ve dnech 15.5. – 21.5.2017 se v Brně uskutečnil první ročník akce Dny elektronové mikroskopie, která měla za cíl představit úžasný obor elektronové mikroskopie. Akce byla koordinována statutárním městem Brnem, které ve spolupráci se skupinou environmentální elektronové mikroskopie, oddělením elektronové mikroskopie ÚPT a dalšími partnery připravilo bohatý program tvořený přednáškami, exkurzemi do unikátních prostor akademických ústavů a místních firem vyrábějících elektronové mikroskopy, projekcí filmů na hvězdárně, výstavou a speciálními programy pro rodiny s dětmi.

URL|http://dem.brno.cz/

DEM QUANTA 1 DEM QUANTA 2

 

Japonsko ocenilo brněnské vědce

Kenbikyo

Tým brněnských vědců ze skupiny Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR vedený Ing. et Ing. Vilémem Nedělou, Ph.D, získal prestižní cenu Japonské mikroskopické společnosti.

Hlavní cena nesoucí název Wabunshisyo je udělována zvláště excelentním článkům uveřejněným v odborném časopise Kenbikyo. Tým Viléma Neděly ji získal za článek s názvem New environmental scanning electron microscope and observation of live nature (Nový environmentální rastrovací elektronový mikroskop a pozorování živých organizmů).

URL|Japonsko ocenilo brněnské vědce

 

Seminář na katedře experimentální biologie rostlin PřF UK

Dne 15.3.2016 se na Katedře experimentální biologie rostlin PřF UK v Praze uskutečnil seminář na téma: Environmentální rastrovací elektronová mikroskopie jinak – unikátní technologie a metody pro výzkum nano-reality.

Seminář

Pozvánka na seminář (PDF)

 

Otevření nové laboratoře EREM

Dne 8.12.2015 byla otevřena nová laboratoř s unikátním elektronovým mikroskopem, který posouvá dosavadní hranice pozorování obtížně zobrazitelných vzorků.

Česká televize

Česká televize o otevření nové laboratoře (odkaz na video)

Čas| 4:35

 

Podzimní škola “Základy elektronové mikroskopie” 2015

Ve dnech 19.10. – 23.10.2015. se opět po dvou letech uskutečnil pětidenní teoretický kurz s praktickými demonstracemi s názvem Podzimní škola “Základy elektronové mikroskopie” 2015, který zorganizovala skupina environmentální elektronové mikroskopie ve spolupráci s oddělením elektronové mikroskopie ÚPT.

Fotografie z kurzu

img_2433

 

img_2423

img_2469

Česká televize o Podzimní škole elektronové mikroskopie (odkaz na video)

Odkaz na stránku Podzimní školy “Základy elektronové mikroskopie” 2015

 

Workshop of Interesting Topics of SEM and ESEM

26–31 August 2014

WMI (1)

WMI (3)

WMI (2)

Sborník ke stažení

sbornik workshop

 

Fotografie z workshopu ke stažení

Originální velikost (881MB):

http://uloz.to/xVKDsuSq/photos-workshop-mikulov-26-8-31-8-2014-zip

Zmenšená velikost (58MB):

http://ulozto.cz/xC65NQhn/photos-workshop-mikulov-26-8-31-8-2014-small-size-zip

Heslo: mikulov